Wina z Ampelei “uśmiechały się” do mnie za każdym razem, gdy miałam okazję odwiedzać Wine Corner. Niektóre z nich znałam wcześniej (a historię Ampelei opisałam tutaj). Dopiero podczas ostatniej degustacji miałam okazję poznania i porównania wszystkich dostępnych butelek i posłuchania opowieści jaką przywiózł ze sobą z Toskanii Francesco Pascucci.
Unlitro 2020
Zaczęliśmy od czerwonego Unlitro – wina złożonego z wielu szczepów – alicante nero, carignano, mourvedre, sangiovese, alicante bouschet, krótko macerowanego na skórkach, a później dojrzewającego 6 miesięcy w betonowych zbiornikach. Z założenia ma być winem łatwym do picia i takie właśnie takie jest – łagodna kwasowość, lekka, skórkowa tanina, średnia intensywność smaku i aromatu, wiśnie i jagody, do których aromatu dołączają jeszcze fiołki.
Rosato di Ampeleia 2020
Kolejnym winem było rosato – powstałe trochę inaczej niż większość różowych win. Całe kiście Alicante nero są zanurzone w moszczu Carignano – to tej technice Rosato di Ampeleia zawdzięcza swój ceglasto-łososiowy kolor. Pachnie – kwiatami, brzoskwinią i czerwonym chrupiącym jabłkiem. Jabłko pojawia się też w ustach, towarzyszy mu tanina i kwasowość przypominające lekko tylko dojrzałą śliwkę, do nich dołączają lekko słone nuty i szczypta lotnej kwasowości.
Bianco di Ampeleia 2020
Jedynym białym winem powstającym w Ampelei jest nomen-omen – Bianco di Ampeleia. Trebbiano, Malvasia i Ansonica – macerowane ze skórkami 5 dni, a następnie dojrzewające 6 miesięcy w cementowych zbiornikach. Pachnie rumiankiem, pieczonym jabłkiem i ananasem. W ustach – słone i ziołowe nuty przeplatają się z aromatem dojrzałego, jesiennego jabłka, dobrze zaznaczona kwasowość i leciutka tanina
Kepos 2019
Kepos – Alicante nero, Mourvedre, Carignano – zbierane jednocześnie i razem fermentujące, dojrzewające 10 miesięcy w cementowych zbiornikach. Ziołowej świeżości, towarzyszy aromat jagód i poziomek, leśnym owocom i ziołom (jałowiec?) w ustach towarzyszą średnia tanina i kwasowość.
Carignano 2018
Carignano – dojrzewające 10 miesięcy w cementowym zbiorniku. Potrzebuje chwili by z lekko redukcyjnych nut przejść w kierunku zapachu jesiennych liści, kwiatów i tymianku. W ustach ciemnym owocom, towarzyszy dobrze zaznaczona tanina, nuty jałowca i zielonego pieprzu.
Ostatnie dwa wina powstały z cabernet franc, ale pochodzą z dwóch różnych winnic i roczników. Dojrzewały także w różnych warunkach. Pierwszy nazwano po prostu – Cabernet franc, drugi – Ampeleia.
Cabernet franc 2019
Cabernet franc dojrzewał w zrównoważonym pogodowo, sprzyjającym szczególnie toskańskim producentom 2019 (Toskania jako jedyny region we Włoszech wyprodukowała w 2019 więcej wina niż w 2018). Winnica w której dojrzewały grona nazywana jest “oślą winnicą”. Jej gleby bogate są w glinę, krzemień i wapień. Przed zabutelkowaniem, wino spędziło 10 miesięcy w cementowych zbiornikach Początkowo dominują aromaty ciemnych owoców, do których dołączają zapach ziół, nutka kawy i temperowanego ołówka. Francesco, który prowadził degustację, mówił, że wiele osób myli to wino w ciemno z cabernetami z doliny Loary – mam podejrzenia, że mogłabym być jedną z nich.
Ampeleia 2017
Ampeleia natomiast, jest jedynym spośród degustowanych win dojrzewającym w beczce (przez 12 miesięcy). Pochodzi z winnicy Roccatederighi. To od niej zaczął się rozwój Ampelei. Rosną w niej odziedziczone od poprzednich właścicieli krzewy czerwonych odmian winorośli w tym – cabernet franc. Roccatederighi jest otoczona przez dębowo-kasztanowy las. Lokalny klimat jest chłodniejszy niż w pozostałych winnicach. Ampeleia, którą miałam okazję degustować powstała w 2017 roku – jednym z najgorętszych i najsuchszych roczników w Toskanii od wielu lat. Wino jest bardziej skoncentowane niż ”podstawowy” cabernet franc. Tanina i kwasowość zdąrzyły się dobrze zintegrować z winem, leśnym owocom, towarzyszą ziołowe nuty, do których dołączają beczkowe przyprawy (cynamon i goździki).
“Wspólnym mianownikiem” win są koncentracja i równowaga. Każde z win dobrze odnajdzie się natomiast w innych okolicznościach. Od „niezobowiązującego” Unlitro, przez uniwersalne pod względem food pairingu Bianco i Rosato, po wymagające większego skupienia Kepos, Carignano, Ampeleię i Cabrenet franc.
Komentowane przez Gosia Partyka
Kilka słów o winach pomarańczowych
Dziękuję za uważną lekturę! Już poprawiam :) ...
Wachau i najstarsza winiarnia w Austrii – rozmowa z Christine Saahs z Nikolaihof
Dziękujemy za komentarz. Rzeczywiście Neuburger jest też ...
O zaskakującym Gewurztraminerze
Przy odrobinie wysiłku dało się zrozumieć o co chodzi ;)
O zaskakującym Gewurztraminerze
Poprawione, dzięki za czujność!
Niełatwa przyjaźń z Bagą – Niepoort
Co prawda w Portugalii nie mieszkamy, ale bardzo lubimy ten ...