Dziś dzielimy się z Wami wywiadem z Valentino Laiti, który opowiedział nam o dwóch sąsiadujących, a jednocześnie odmiennych apelacjach – Valpolicelli i Valdadige. Valentino reprezentuje dwie winnice. Corte Aleardi w której powstają Valpolicella, Amarone i Recioto oraz Cantina Valdadige produkującą wina z wielu rozmaitych szczepów.

Corte Aleardi © Cristina Ferrari

Dlaczego, mimo, że dystans między Corte Aleardi, a Cantina Valdadige to tylko 20 km, powstają w nich wina z tak odmiennych szczepów?

Obydwie winiarnie lokalizowane są w dolinie Adygi, ale leżą w dwóch innych apelacjach.

Corte Alearadi znajduje się w DOC Valpolicella. Apelacja ta leży w prowincji Werona. Tutejsze winnice rosną na południowych zboczach pagórków. Uprawiamy tu lokalne odmiany – corvina, rondinella i corvinone.  Dają one pełne, czerwone wina.

Na północ od Valpolicelli znajduje się  DOC Valdadige. Wąskie, kamieniste doliny i piaszczysta gleba sprzyjają produkcji białych win.

Wina w Cantina Valdadige powstają  z wielu szczepów, charakterystycznych dla różnych części Europy. Co jest przyczyną tej różnorodności?

Valdadige to region gdzie spotykają się wpływy niemieckie i włoskie. 100 lat temu obszar ten znajdował się pod dominacją austriacką.

Dlatego mamy tu zarówno szczepy niemieckie (lagrein, gewurztraminer, traminer)*  jak i włoskie (garganega, trebbiano toscano, teroldego). Pod koniec XIX wieku, gdy wiele winnic padło ofiarą filoksery (tu możecie posłuchać o filokserze) sprowadzono do Valdadige francuskie odmiany (cabernet sauvignon, pinot noir, merlot, chardonnay).

Winogrona przeznaczone do produkcji win w Cantina Valdadige i Corte Aleardi są zbierane ręcznie, dlaczego?

Umożliwia to lepszą selekcję gron. Dobra selekcja ma szczególne znaczenie dla jakości Amarone della Valpolicella, powstającego z podsuszanych (przez 4 miesiące) winogron.

Nasze winnice w Valpolicelli prowadzone są na pergolach.  Taki sposób uprawy chroni wrażliwe owoce przed chorobami spowodowanymi nadmierną wilgocią, ale jednocześnie uniemożliwia zbiór maszynowy.

Suszenie winogron – appassimento © Corte Aleardi

Czy zastanawiacie się nad zmianą sposobu uprawy?

Nie, w zupełności odpowiada nam obecny system.

Chciałabym też zapytać o konkursy win. Czy zauważyłeś, że nagradzane wina sprzedają się lepiej?

W przypadku naszych win nie – myślę, że większość naszych klientów zna jakość naszych produktów i nie zwracają uwagi na medale.

Cristina Ferrari i Valentino Laiti © Valentino Laiti

Czy wina z Corte Aleardi i Cantina Valdadige są dostępne w Polsce?

Tak, na ten moment są dostępne w Łodzi, Krakowie i Katowicach.

 

* Traminer i Gewurztraminer, pomimo niemieckiej nazwy pochodzą z północno-wschodniej Francji. Co więcej – są mutacjami tego samego, bardzo starego szczepu – Savagnin. (przyp. red)