Vasilis Papagiannakos i jego wina

Vasilis Papagiannakos i jego wina/ Vasilis Papagiannakos and his wines

English version below

Tak to już z nami jest, że gdy tylko nadarzy się ku temu okazja, lubimy zwiedzać nowe miejsca. Dobrze, jeśli w tych miejscach można poznać nowe osoby i spróbować ciekawych win. Tym razem, zachęceni kilkoma winami, które mieliśmy okazję degustować pod koniec 2015 roku, wybraliśmy Grecję. Jednak zamiast Salonik, z których zdecydowanie bliżej byłoby do coraz lepiej rozpoznawalnych w Polsce winnic takich jak Bibila Chora, Gerovasilou czy Kir-yianni, wybraliśmy Ateny i Peloponez.

Zdziwieni nieco naszym wyborem znajomi pytali, co mamy zamiar pić i jakich producentów odwiedzać. Bo przecież Grecja to w większości retsina, a retsiny pić się nie da. My jednak uznaliśmy, że skoro Grecy robią wino i je piją, to oznacza, że coś dobrego tam jednak znajdziemy. I nie myliliśmy się. 
Polski internet nie jest najlepszym źródłem wiedzy o winach z południowej Grecji. Na szczęście, po krótkim przeszukaniu brytyjskich zasobów, okazało się, że dobrych producentów wcale nie brakuje.

Pierwszym celem naszej podróży, było znalezienie dobrej retsiny. Z ciekawością udaliśmy się do winiarni Papagiannakos.

Ta leżąca niecałe 15 kilometrów od ateńskiego lotniska winiarnia od kilkunastu lat podbija zachodnie rynki.

Na wizytę u Papagiannakosa zarezerwowaliśmy sobie większość dnia i był to bardzo dobry pomysł. Spędziliśmy tam ponad 5 godzin.

Na początku właściciel – Vassilis Papagiannakos opowiedział nam historię greckiego wina  oraz swojej firmy.

Wino w Domaine Papagiannakos powstaje od 1919 roku, obecnie tworzy je już trzecie pokolenie. Vassilis dorastał w pobliskim miasteczku Markopulo, ukończył ekonomię na Uniwersytecie w Atenach, a następnie marketing na szkockim uniwersytecie Strathclyde.

Firmą przez długi czas zajmował się ojciec Vassilisa. Kogut widniejący na większości etykiet upamiętnia ojca Papagiannakosa, który ruszał do pracy w winnicy, codzienni, zaraz po pierwszym pianiu koguta.

W tym czasie obecny właściciel, zdobywał doświadczenie w dużych, znanych winiarniach takich jak Achaia Clauss.

Obecnie na 40 hektarach winnic rosną zarówno rdzenne greckie szczepy – Savatiano, Malagousia, Agiorgitiko, jak również francuskie – Merlot i Cabernet Sauvignon.  Winnice, rosnące na kamiennych i gliniastych glebach są chłodzone przez północny wiatr “Meltemi” i morską bryzę.

Kilka lat temu, zakochany w greckich szczepach właściciel, postanowił posadzić eksperymentalną parcelę Greco di Tufo. Jest to szczep, który prawdopodobnie w VII-VIII wieku p.n.e. dotarł do włoskiej Kampanii, gdzie jest popularny do dziś. W Grecji jest właściwie niespotykany, więc tym ciekawsze jest  jak się sprawdzi na terenach z których pochodzi.

W trakcie wizyty mogliśmy obejrzeć nowoczesną winiarnię Papagiannakosa. Jest bioklimatyczna, co oznacza, że  przy jej projektowaniu brano pod uwagę naturę (słońce, wiatr, kierunki świata, rośliny), by zapewnić optymalną temperaturę i oświetlenie.
Dumny właściciel pokazał nam nowoczesne wyposażenie winiarni i oczywiście zapoznał ze swoimi winami. Po degustacji Vassilis zabrał nas na wycieczkę po okolicy. Zjedliśmy lunch w rodzinnym miasteczku Papagiannakosa i pojechaliśmy nad oddalone o zaledwie 3 kilometry morze i do leżących kilometr od morza winnic. Szare o tej porze roku winnice, otoczone są przez sosny alepskie z których pozyskuje się żywicę do produkcji retsiny. W okolicy rosną także oliwki, pistacje i lokalny gatunek figowca.

Wina, mimo, że bardzo cenione w Wielkiej Brytanii czy we Francji, nie są niestety dostępne w Polsce. Bardzo liczymy na to, że część z powstających co roku 180 tysięcy butelek w końcu trafi do naszego kraju.

Degustowaliśmy pełną gamę win Papagiannakosa, poniżej prezentujemy niektóre z nich.

Degustację zaczęliśmy od Malagousii
Malagousia została uchroniona przed wyginięciem na przełomie lat 80 i 90 XX wieku. Jest ciekawa z punktu widzenia winogrodnika – lubi rosnąć poziomo i nie znosi przycinania. Jest bardzo aromatyczna, zachowuje przy tym dobrą kwasowość. Malagousia najczęściej kojarzyła nam się z nowoświatowym Sauvignon blanc (choć na próżno szukać w niej aromatów porzeczek). Nie jest to nasz ulubiony styl win, ale na pewno wielu osobom przypadnie do gustu.

 

Papagiannakos, Kalogeri Malagousia 2014 PGI Attiki

Nos: świeże winogrona, białe kwiaty, z czasem pojawia się też gruszka
Usta: jak na Malagousie przystało – wysoka kwasowość, zbalansowana owocową słodyczą, skalista mineralność, słonawe nuty, gruszka, białe kwiaty.

Kontynuowaliśmy, próbując Savatiano (nazwę czytamy akcentując ostatnią sylabę!).
Jest to najczęściej uprawiany szczep w Grecji. Pochodzi z Attyki, skąd rozprzestrzenił się po Grecji. Jego nazwa wywodzi się od słowa savvato, oznaczającego sobotę. Savatiano znane jest jako główny szczep do produkcji Retsiny. Czasem łączy się go z dodającym kwasowości Assyrtiko. Wina producentów takich jak Papagiannakos przekonują, że dobrze uprawiane krzewy Savatiano dają wina o bardzo dobrej kwasowości, balansie, mające duży potencjał dojrzewania.

 

Papagiannakos, Savatiano, 2015 PGI Markopoulo
Ulubione, spośród degustowanych, wino Gosi. Kwasowością i strukturą przypominało…Sancerre.
Nos: gruszka i białe kwiaty
Usta: gruszka, lekki aromat drożdży, cytrusy (pomarańcza, cytryna), świeże, ale podobnie jak Retsina, cieliste

 

Papagiannakos, Vareli 2013 PGI Markopoulo

Dojrzewające 6 miesięcy w dębowych beczkach,  stylem przypominało nam opisywane już kiedyś, powstające w Prioracie Nelin, Rene Barbiera
Nos: aromaty dymu i słodkich przypraw (wanilia, cynamon)
Usta: także lekko przydymione, suszone morele, orzechy, a jednocześnie dość wysoka kwasowość

 

Papagiannakos 2014 Retsina of Mesogeia

Wino które ma dwie warstwy. Pierwsza pochodzi od żywicy, druga z bardzo dobrego wina.
Nos: aromaty sosny i ziół
Usta: tymianek, jałowiec,w tle cytryna, dobra kwasowość, świeże, a za razem pełne ciała, w sam raz do czerwonego mięsa pieczonego w ziołach

Jednym z ostatnich degustowanych win było Agiorgitiko

Pochodzi z Peloponezu, jest to jedyny szczep dozwolony do produkcji win apelacji Nemea. Nazwa Agiorgitiko oznaczająca “grono świętego Jerzego” wywodzi się od kapliczki, albo miasteczka dedykowanego temu świętemu. Jest w stanie dać pełną gamę win – od leciutkich różowych, przez owocowe, często wykonane z użyciem maceracji węglowej, po skoncentrowane, taniczne wina czerwone.


Papagiannakos, Erythros 2012 PGI Peloponnese

Agiorgitiko 70%, Cabernet Sauvignon 30%
Cabernet Sauvignon, podobnie jak inne “międzynarodowe” szczepy sprowadzono do Grecji w latach 80. Wina powstające ze znanych szczepów miały przyciągnąć zainteresowanie zagranicznych konsumentów.

Kolor: bladopurpurowy
Nos: czerwone owoce (malina, truskawka, porzeczka), lekko przydymione
Usta: dobry balans tanin i kwasowości, cynamon, czerwone owoce, lekkie i przyjemne

 

Wina degustowaliśmy dzięki gościnności producenta. Dziękujemy!

Ps. Vassilis Papagiannakos współtworzy organizację Wines of Athens – polecamy, szczególnie,  jeśli wybieracie się niedługo w okolice Aten!

20160114_140828

We are always eager to visit new cities and countries. Places, where we can indulge in new wines and meet fantastic people, are the best destination for a small trip.

This year we have chosen Greece – Attiki  and Peloponesse for winter holidays.  Although Greek wines are gaining popularity in Poland, it is hard to find information about wines from the southern regions of the country in the polish internet.

Retsina is the first thing coming to mind, when most Polish people think about greek wines. In most cases it is not considered as a tasty wine. We decided to find a gorgeous retsina. To fulfil this goal, we went to Papagiannakos winery. It was an excellent choice.

We started our visit in the morning and we stayed at the winery till the lunchtime.

Vassilis Pappagianakos – the owner, told us a fascinating history of wine production in his country and presented detailed information about his winery.

Wine has been produced in Domaine Papagiannakos since 1919. Now it is made by a third generation. Vassilis brought up in the nearby city Markopulo, he graduated in economy at Athens University and in marketing at Strathclyde University.

He has gained an experience in internationally renowned companies like Achaia Clauss.

Rooster, being an emblem on the most of Papagiannakos wine labels, is a tribute to Vassilis father, who used to begin his work in the winery after the first rooster crowed.

Nowadays, the vineyard area is 40 ha. They cultivate indigenous greek varieties – Savatiano, Malagousia, Agiorgitiko, as well as the french ones – Merlot and Cabernet Sauvignon.

Vineyards grow on a limestone and clay soils and are cooled by a northern wind – Meltemi and a sea breeze. It is worth to mention, than the vines grow only 1 km from the sea.

Vineyards, are surrounded by Aleppo Pines, which are the source of resin, which is vital to  produce retsina.

Few years ago, the owner, having fallen in love with greek varieties, decided to experimentally grow a small parcel of Greco di Tufo. That variety came to southern Italy (Campagna) 800-700 BC and has been  popular ever since. In Greece it’s almost unknown and it’s intriguing, how the wines from native for Greco di Tufo terroir will taste.  

During our visit we had a possibility to admire modern, bioclimatic winery. Bioclimatic means, that it was designed with respect to nature (sun, wind, world directions), to optimize the cost of the air conditioning, heating and lighting.

Obviously, Vassilis gave us a possibility to taste his wines.

Although highly appreciated in UK, Papagiannakos wines are not available in Poland. We hope that we will see a part of 180 000 yearly produced bottles in our country soon.

Here is short characteristics of the three indigenous Greece varieties and tasting notes of Papagiannakos wines made of them.

Malagousia

Malagousia, ancient greek variety,  was rediscovered in the beginning of 90’s by Gervasilou,  wine producer coming from Thessaloniki.

The malagousia wine is very aromatic, but the same time it is able to retain good acidity. In our opinion it is similar to New World’s Sauvignon blanc (but don’t try to find the blackberry aromas in it!). Sincerely speaking, that style of wine is not our favourite, but we understand that many people would like it.

20160114_111504Papagiannakos, Kalogeri Malagousia 2014 PGI Attiki

Nose: fresh grapes, white flowers, after few minutes also a pear will appear

Palate – characteristic for Malagousia – high acidity, balanced by fruity sweetness, rocky minerality, salty notes, pear and white flowers

Previous vintage of that wine got Gold Medal in the Sommelier Wine Awards.

 

Savatiano (accent should be stressed on the last syllable). It’s the most grown Greek variety. It comes from Attiki. Its name comes from  a greek name savvato, meaning saturday.

Savatiano is known, as the main Retsina variety. To gain more acidity it is blended with Assyrtiko. Wines from producers like Papagiannakos are the best proof that well trained Savatiano vines are able to produce balanced wine with a marvellous acidity and good aging potential.

20160114_112124Papagiannakos, Savatiano, 2015 PGI Markopoulo

Nose: pear and white flowers

Palate: pear, little bit yeasty, orange, lemon, fresh and more than medium bodied

 

20160114_113928_20160302220006721Papagiannakos, Vareli 2013 PGI Markopoulo

Aged 6 months in oak barrels.

Nose: smoky, sweet spices (vanilla, cinnamon)

Palate: bit smoky, dried apricots, nuts, and medium + acidity

 

20160114_115001Papagiannakos 2014 Retsina of Mesogeia

That wine has two layers. First coming from resin, second – from a very good wine.

Nose: pine and herbal

Palate: thyme, jupiter, some lemon, good acidity, fresh but the same time full-bodied. Good match to red meat in herbs.

 

Agiorgitiko

The variety comes from Peloponesse. It is the only variety allowed in Nemea appellation. The name means “ Saint Georges grape” and it comes from the small chapel or the village, dedicated to that saint. Agiorgitiko is able to produce full range of wines. From delicate rose, to fruity, often made with a carbonic maceration reds, to full-bodied, tannic, concentrated wines.

20160114_120659Papagiannakos, Erythros 2012 PGI Peloponnese

Agiorgitiko 70%, Cabernet Sauvignon 30%

Cabernet Sauvignon, similarly to other, international grape varieties has been grown in Greece since 80’s. The wine made from acquitanted variety was a good bait to attract foreign clients.  

Appearance: light purple
Nose: red fruits (raspberry, strawberry, blackberry), lightly smoky
Palate: well balanced tannins and acidity, cinnamon, red fruits, light and pleasant .

 

We had an opportunity to taste these terrific wines and visit Papagiannakos winery thanks to great hospitality of the owner. Thank you!