W ostatnim wpisie w 2016 roku wracamy do naszej wizyty na Maderze, a dokładniej w Blandys Lodge. Na początku września opublikowaliśmy wywiad o tym niezwykłym, wzmacnianym winie i Blandys Wine Company, – największym producencie Madery.

Dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić cztery różniące się pod względem zastosowanych szczepów, stylu i metod produkcji Madery.

Rainwater – Madera półwytrawna
100% Tinta negra z winnic zlokalizowanych na północnej (wilgotniejszej i chłodniejszej) stronie wyspy.  Wino zawdzięcza swoje karmelowe i utlenione nuty metodzie estufagem (estufa to po portugalsku szklarnia), która polega na cyklicznym podgrzewaniu temperatury 45 i 50 °C przez 3 miesiące. Po tym czasie wino trafiło na 3 lata do beczek z amerykańskiego dębu.

 

Kolor: karmelowy

Nos: przypalony karmel, pomarańcze, intensywność średnia +

Usta: wysoka kwasowość, suszone morele, daktylowo-karmelowa słodycz, smak długo pozostaje w ustach

 

Duke of Clarence – Madera słodka
To wino, podobnie jak Rainwater powstało ze szczepu Tinta negra i podobnie jak poprzednik zostało wyprodukowane “szybką” metodą estufagem. Od Rainwater odróżnia je natomiast nie tylko zawartość cukru, ale także pochodzenie części gron, które dojrzewały na południowym brzegu wyspy.

Kolor: pomarańczowo-brązowy

Nos: dominują suszone owoce (rodzynki, śliwki, morele), pojawia się także aromat pomarańczy

Usta: pomarańczowa i cytrynowa kwasowość walczy z cukrową słodyczą, do tego dołącza lekka gorzkość cytrusowej skórki

10 years Verdelho – Madera półwytrawna
Według niektórych Verdelho, szczep wykorzystywany do produkcji półwytrawnych Mader, pochodzi właśnie z tej wyspy. Pierwsze wzmianki o tej odmianie pochodzą natomiast z XVII wieku. Przy produkcji dziś opisywanego Verdelho zastosowano metodę Canteiro, zajmującą więcej czasu niż estufagem i przeznaczoną dla długowiecznych Mader. Wino produkowane metodą Canterio początkowo dojrzewa w beczkach na gorącym strychu, po pewnym czasie jest przenoszone na zlokalizowane niżej (co za tym idzie – chłodniejsze) poziomy. W rezultacie takiego dojrzewania aromaty świeżych owoców przekształcają się w aromaty  owoców suszonych.

 

Kolor: pomarańczowy z blado-pomarańczowymi refleksami

Nos:  przyprawy (cynamon, goździki), trochę rodzynek, miód

Usta: cukrowo-miodowa słodycz, dojrzała pomarańcza, wysoka kwasowość

Terrantez 1976

Terrantez to bardzo rzadko spotykana, niskoplenna odmiana, zazwyczaj wykorzystywana do produkcji Mader półwytrawnych lub półsłodkich.

Dziś opisywane wino, spędziło przed zabutelkowaniem (w 1997 roku) 21 lat w beczkach z amerykańskiego dębu. Nie jest to długi czas, jeśli wziąć pod uwagę, że minimalny okres dojrzewania dla Madery rocznikowej to 20 lat. W tym wypadku sprawdziła się zasada o której wspomniał Joao Paulo Ghira w wywiadzie – winiarz zadecydował o zabutelkowaniu Madery w najlepszym dla danego rocznika momencie.

 

Kolor: złoty z brązowymi refleksami

Nos: wanilia, zioła (rozmaryn, tymianek), cytryna, średnia intensywność aromatów

Usta: wysoka kwasowość, długie, złożone, dominują cytryna i pomarańcza


Degustowaliśmy dzięki uprzejmości producenta.

Madery Blandys są importowane do Polski przez Dom Wina