Muscat

Wina naturalne, a do tego białe – ten niełatwy temat zaproponował na dzisiejszą edycję Winnych wtorków Szymon prowadzący blog Dolina Mozeli. Temat niełatwy nie tylko ze względu na ograniczoną dostępność i często wysoką cenę takich win, ale także na brak precyzyjnej definicji i oznaczeń dla win naturalnych. Ten ostatni punkt sprawia, że czasem ciężko jest je odnaleźć wśród wielu innych butelek. Winami naturalnymi bywają nazywane wina ekologiczne, czy biodynamiczne, ale winiarz chcący wyprodukować wino naturalne stawia sobie poprzeczkę wyżej, niż wymagają tego organizacje takie jak Demeter (certyfikująca wina biodynamiczne), czy Ecocert (przyznająca certyfikat winom ekologicznym). Producent win naturalnych ogranicza więc do niezbędnego minimum ilość procesów stosowanych podczas winifikacji, zmniejsza także (często do 0) ilość dodawanej siarki.

Joseph Di Blasi w jednym z ciekawych artykułów o winach naturalnych, publikowanych na Winicjatywie,  określił je  jako: wino, do którego niczego nie dodano ani niczego mu odebrano. (…) nie jest więc ono niczym innym jak tylko sfermentowanym sokiem z winogron, odkrytym najprawdopodobniej przypadkowo i produkowanym w ten sam sposób od tysięcy lat.

To zdanie chyba najlepiej definiuje czym jest wino naturalne.

Spytacie – czy to cokolwiek zmienia, czy określanie wina jako ekologiczne, biodynamiczne, czy naturalne to nie jest jedynie chwyt marketingowy?

Naszym zdaniem nie jest. Producenci win biodynamicznych i ekologicznych z którymi mieliśmy okazję rozmawiać zgodnie podkreślają, że metoda uprawy winorośli ma bardzo duży wpływ na smak wina. Szacunek do natury sprawia także, że uprawa winorośli staje się łatwiejsza niż ma to miejsce w przypadku winiarzy konwencjonalnych, a wina są zdrowsze.

Motywy, którymi kierują się winiarze decydujący się na produkcję win tworzonych w zgodzie z naturą są różne. Ton Mata, producent Cavy z którym rozmawialiśmy pod koniec zeszłego roku, zdecydował się na biodynamikę, ponieważ chciał by jego wina jak najlepiej prezentowały   terroir, warunki w których wzrastały winogrona.

Ostatnio natomiast mieliśmy okazję spotkać się z Xavierem Barilem z alzackiej Domaine Fernand Engel. Jego rodzina, pod koniec lat ‘90 postanowiła zmienić sposób uprawy winogron z konwencjonalnego na ekologiczny, by ratować zdrowie ówczesnego właściciela winiarni. Podczas rozmowy Xavier opowiedział nam jak ekologia (a obecnie również biodynamika) zmienia smak i jakość wina. Z krótkiej części wywiadu (którego dalszy ciąg pojawi się w najbliższych tygodniach) dowiecie się również czy w Alzacji łatwo jest być winiarzem ekologicznym oraz o niełatwych początkach uprawy biologicznej.

Szacunek do środowiska oraz jakość i smak win także naszym zdaniem powinny być głównymi motywami tworzenia win ekologicznych, biologicznych, czy naturalnych. Dlatego też, uważamy, że wina Domaine Fernand Engel, nawet jeśli nie spełniają najbardziej rygorystycznych cech win naturalnych są warte tego by stać się bohaterami tej edycji Winnych wtorków.

Podczas degustacji organizowanej przez importera Domaine Fernand Engel, prowadzonej przez Xaviera Barila, mieliśmy okazję spróbowania kilku win z porfolio producenta. Dziś opiszemy jedno z nich, pozostałe przedstawimy wraz z podcastem o Alzacji w najbliższym czasie.

Muscat, Cuvée Engel, 2013

Wino zostało wyprodukowane z dwóch odmian należących do rodziny Muscatów – 55 % Muscat d’Alsace, 45% Muscat Ottonel. 

Lekko złotawy kolor

Nos: charakterystyczna dla muskatów wysoka intensywność aromatów, często spotykany w winach tej odmiany zapach winogron, dopełniony zapachem dojrzałych brzoskwiń i moreli, a także miodu

Usta: wino jest długie i ma dobrze zaznaczoną kwasowość, początkowo skupione, powoli się otwiera, dominuje gruszka, brzoskwinia, a także winogrono, pojawia się też leciutka, przyjemna gorzkość. 

Degustowaliśmy na koszt własny, wino jest dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowym importera – Marka Kondrata, cena: 59 zł.

W tej trudnej edycji Winnych wtorków wzięli również udział:

Italianizzato – napisał o organicznym Prosecco

Nasz Świat Win –  o ekologicznym, biodynamicznym Aligote

Winiacz –  o dwóch polskich winach z malutkiej winnicy

Dolina Mozeli – o winie naturalnym z Moraw