Po krótkiej wakacyjnej przerwie wracamy do Was kontynuując temat win niemieckich. Ostatnio mogliście posłuchać i poczytać o winach znad Mozeli powstających u Dr. Loosena, dzisiaj czas na rozmowę z Christine Hohne z jednej z najstarszych winiarni na świecie – Schloss Vollrads. Winiarnia ta znajduje się w Rheingau, małym, ale zróżnicowanym regionie, który zajmuje około 3% powierzchni niemieckich winnic.
Posłuchajcie co ciekawego o Rieslingach z Rheingau i o Schloss Vollrads opowiedziała nam Christine.
Tekst wywiadu po polsku Reprezentuję Schloss Vollrads w regionie Rheingau. Winiarnia mieści się 50 km od Frankfurtu nad Menem, w samym centrum tego starego regionu winiarskiego. Koncentrujemy się na uprawie Rieslinga, który jest jedynym szczepem rosnącym na 80 ha winnic należących do Schloss Vollrads. Jesteśmy jedną z najstarszych winiarni na świecie – w 2011 roku świętowaliśmy 800 rocznicę sprzedaży wina i oczywiście nadal je sprzedajemy. Czy kiedykolwiek próbowaliście uprawiać inne szczepy? Tak, przed 1997 rokiem uprawialiśmy też inne białe, niemieckie odmiany takie jak Müller-Thurgau. W 1999 zmienił się właściciel Schloss Vollrads i od tego czasu przestaliśmy być rodzinną posiadłością. Obecnie należymy do banku. Koncentrujemy się na Rieslingu, bo uważamy, że w Rheingau może pokazać swoje najlepsze strony, a niemieckie wina kojarzą się jednoznacznie z Rieslingiem. Jaki jest styl Rieslinga z Rheingau? Rislingi z Rheingau są bardzo różnorodne, dzięki rozmaitym terroir [glebom i mikroklimatom przyp. tłum.]. Mamy ciepłe regiony, takie jak Hocheim, w którym dominują gleby lessowe i iłowe, dające wyraźne, ekspresywne wina. Schloss Vollrads znajduje się natomiast w centrum Rheingau, gdzie powstają wina delikatniejsze, skupione, eleganckie. Nasze Rieslingi nie dojrzewają w beczkach, dzięki czemu w pełni oddają cechy charakterystyczne dla tego szczepu. Natomiast w winnicach otaczających Rüdesheim i Lorch dominuje gleba łupkowa, więc Rieslingi z tych okolic smakują kompletnie inaczej.
Zgadzamy się z opisem win przedstawionym przez Christine, rozwińmy trochę temat przedstawiając świeżego, półwytrawnego Rieslinga.
Schloss Vollrads, Riesling QbA 2015 Rheingau
Blado-cytrynowy, niemal przeźroczysty kolor.
Nos: wino dość aromatyczne, ale nie rozbuchane, brzoskwinia, morela, migdały
Usta: charakterystyczna dla Rieslingów z Rheingau wysoka kwasowość, przypominająca pomarańcze, zrównoważona brzoskwiniową i pomarańczową słodyczą i smakiem twardego, dojrzałego jabłka, aksamitne, smak jest długo odczuwalny.
Mimo, że półwytrawne wina rzadko trafiają w nasz gust to wino bardzo nam smakowało. Podobnie z resztą jak wytrawny Riesling z tej samej winiarni, którego etykieta różni się od opisywanej dziś butelki jedynie obecnością słowa „trocken”.
Te i inne Rieslingi Schloss Vollrads są importowane przez Wineonline i dostępne w internetowym i stacjonarnych sklepach importera.
Degustowaliśmy na zaproszenie Niemieckiego Instytutu Wina, a druga butelka to zakup własny.
Cena: 75 zł
1 Pingback