JMF

© JMF, źródło: flickr

Podstawową rolą wina jest dostarczanie przyjemności leżącej w aromatach i smakach. Równie przyjemne może stać się poszukiwanie roli jaką odgrywają w jego kształtowaniu szczepy, klimat i terroir. Gdy towarzyszy temu poznawanie historii krajów, regionów i ludzi którzy tworzyli degustowane wino z łatwością odkrywamy jak fascynujący jest ten, z pozoru tylko zwyczajny, napój. Ciężko sobie wyobrazić, by degustacja wina, którego najstarsza część pochodzi z 1900 roku, nie skłoniła pijącego do zastanowienia się nad historią, która mu towarzyszy.*

Gdy Mikołaj zaproponował temat Winnych wtorków – “Wino wiekowe” (swoją drogą – pierwszych winnych wtorków w których bierzemy udział  🙂 przeszukaliśmy naszą domową piwniczkę, później kilka sklepów, ale ponieważ nie znaleźliśmy nic związanego z tematem, co jednocześnie odpowiadałoby naszym gustom (i możliwościom finansowym), postanowiliśmy sięgnąć do wspomnień.  Przypomnieliśmy sobie o najstarszym winie, które dotąd, mieliśmy okazję degustować (świadomie nie używamy tu słowa “pić”).

José Maria da Fonseca, Trilogia,  Moscatel de Setúbal

Moscatel de Setúbal – to mniej znany kuzyn Porto (o którym możecie posłuchać tutaj i tutaj). Podobnie jak Porto, Moscatel jest winem wzmacnianym, dojrzewającym (w tym przypadku co najmniej 2 lata) w beczkach, powstającym w Portugalii. Jednakże w przeciwieństwie do słynnego krewnego, Moscatel de Setúbal powstaje głównie z białego szczepu – Muscatu, którego odmiana rosnąca na półwyspie Setúbal, jest uznawana za najbardziej aromatyczną na świecie.

Granice leżącej 50 kilometrów na południe od Lizbony apelacji, wyznaczono w 1907 roku, ale samo wino było znane już dużo wcześniej.

Firma założona przez José Maria da Fonseca’e w 2014 roku świętowała 180 lecie istnienia, a Moscatel de Setúbal przez niego tworzony był  słynny w Europie w II połowie XIX wieku. Dziś José Maria da Fonseca (JMF) jest w posiadaniu największej winnicy w Portugalii i tworzy pełną gamę win – Moscateli oraz win wytrawnych.

Po kilku wizytach w Portugalii kojarzyliśmy niektóre etykiety JMF, szczególnie szeroko reklamowaną, dostępną w większości lokalnych marketów Perriquitę (najstarszą portugalską markę win niewzmacnianych). O Perriquicie i kilku innych butelkach JMF możecie przeczytać u Sławka z Enoeno.

 

Niedługo po powrocie z jednego z wypadów na półwysep Iberyjski, nadarzyła się okazja uczestnictwa w degustacji win JMF.  Po najzwyklejszej, bezpłatnej degustacji, dedykowanej klientom jednego ze sklepów nie spodziewaliśmy się niczego nadzwyczajnego – ot, poznania kilku nowych win popularnego producenta,  rozmowy z przedstawicielami winiarni i spędzenia wieczoru w miłym towarzystwie. I jakież było nasze zaskoczenie, gdy pod koniec degustacji niemalże pełnego portfolio JMF  , Francisco Carvalho – przedstawiciel firmy, zapowiedział, że za chwilę w naszych kieliszkach znajdzie się Trilogia. Wino, które zostało złożone z należących do najlepszych na półwyspie Setúbal (i nie tylko), roczników – 1900, 1934 i 1965, które pozostawały w beczkach, do zabutelkowania w 1999 roku.

1900 – jeden z pierwszych cenionych roczników w odradzającej się po klęsce filoksery, Europie. Uznany za doskonały także przez producentów Porto. Poszukiwany przez kolekcjonerów wielkich win z Bordeaux.

W szerszym kontekście – rok pierwszego startu sterowca zeppelin, a także urodzin Antoine de Saint-Exupéry’ego, pierwszej sprzedaży Coca-coli na Wyspach Brytyjskich i odkrycia grup krwi.

 

1934 – doskonały rocznik Porto. We Francji – uznawany za najlepszy w całym dziesięcioleciu w Bordeaux.

Pierwszy rok po zniesieniu prohibicji w Stanach Zjednoczonych. W Europie – rok założenia organizacji regulującej produkcję sherry (Jerez Consejo Regulador ) .

W nie-winiarskim świecie – rok w którym Alkatraz stało się więzieniem federalnym, Polska i Niemcy podpisały w Berlinie deklarację o nieagresji , a w Stanach Zjednoczonych powstało pierwsze zdjęcie rentgenowskie całego ciała.

 

1965 – deklarowany tylko przez niektórych producentów Porto, w Bordeaux uznawany za słaby, ale ceniony we Włoszech – w Piemoncie i Toskanii

Rok opatentowania opakowań “bag-in-box” w Australii, metalowych zakrętek do butelek, a także rozwoju produkcj żyropalet (służących do kluczowego do produkcji win musujących remuage’u, którego historii możecie wysłuchać tutaj)

Rok pierwszego spaceru w przestrzeni kosmicznej, śmierci Winstona Churchilla i wydania słynnego przeboju grupy The Beatles- Yesterday.

 

Trilogia © Niklas Jorgensen

Trilogia – 70%  rocznika 1965, 15%  – 1934 i 15% – 1900,  daje wino o ciemno-bursztynowej barwie, które jest po prostu pyszne. Długie, przeplatające się smaki suszonych owoców, orzechów, miodu i tytoniu. Jednak w tym przypadku aromaty są równie ważne jak historia, która jest z nimi związana.

 

Przeczytajcie, o jakich wiekowych winach napisali:

Winniczek

Italianizzato

Czerwone czy białe

Nasz Świat Win

Dolina Mozeli

Winiacz

Winne przygody


Wina degustowane w sklepie importera win JMF – dobrewina.pl

*Inspiracja – Andrew Jefford, decanter.com