Dwa lata temu postanowiliśmy spakować nasze sakwy,  rowery i pojechać do Austrii. Celem wycieczki były lokalne winnice. Pierwszy przystanek zaplanowaliśmy w miasteczku Poysdorf, stolicy największyego regionu winiarskiego Austrii – Weinviretel. Ku naszej radości, kilka dni przed wyjazdem dowiedzieliśmy się o degustacji win lokalnych producentów. W takich właśnie okolicznościach poznaliśmy wina Weinriedera.

  Planując podobną wycieczkę w tym roku, nie mogliśmy pominąć tego producenta.  Winiarnia Weinrieder położona jest w wiosce Kleinhadersdorf, leżącej niedaleko Poysdorfu. W regionie Weinviertel dominują białe szczepy. Gruner Vetliner – czyli najpopularniejsza odmiana i jedyny szczep dozwolony dla win apelacji DAC Weinviertel, Riesling, Welshriesling, a także Chardonnay.  

  Powstają tu też doskonałe wina słodkie (zarówno dotknięte botrytisem TBA jak i wino lodowe- eiswein). Chłodniejszy klimat sprzyja szczepom przeznaczonym do win musujących. Wszystkie wymienione typy win znajdziecie w portfolio Weinriedera.  

  Nazwisko właściciela winnicy – Rieder, to jedno z najczęściej spotykanych nazwisk w regionie. By podkreślić pasję Franka Riedera, sąsiedzi nadali mu przydomek “wein” (wino) i w ten sposób powstała nazwa Weinrieder. Obecnie Frank prowadzi winiarnię wspólnie z żoną i synami, a jego wina cenione są na całym świecie.

Dziś chcielibyśmy opisać Rieslinga, pochodzącego z winnicy Bockgärten (której nazwę tłumaczy się jako „kozi ogródek”).

W kieliszku mamy wino złożone i bardzo pijalne.

Nos: mineralny – chłodny, z nutami pigwy i brzoskwini. Zaskoczyły nas lekkie nuty naftowe, charakterystyczne dla raczej dojrzalszych rieslingów.

Usta: kwasowość, dobrze zbalansowana  owocową słodyczą. Wino jest kremowe i jednocześnie pozostawia przyjemny mineralny chłód. Znajdziemy w nim pigwę, gruszkę i wiśnie.