Jak niektórzy z Was mogli zauważyć, w tym tygodniu dzieliłam się na  facebookowym profilu odsyłaczami do ciekawych artykułów i komentarzy. 

Oto podsumowanie, uzupełnione o linki do kilku innych, wartych uwagi tekstów. 

  • O kobietach zajmujących się winem  w Tokaju – Caroline Gilby MW 
  • O szwajcarskich winach – także tych dostępnych w Polsce – Kamila i Robert z Naszego świata win 
  • Pojawiły się też pierwsze recenzje (Macieja Nowickiego) dojrzałej wersji Pandemicznej Pomarańczy (i my mamy ją w zapasach 🙂 z Winnicy Miłosz 
  • Nie tylko Polaków ten szczególny czas motywuje do tworzenia pandemicznych win – znajdziecie je też we Francji – butelka ekologicznego „Test-Covid” Bordeaux La Chapelle Bérard kosztuje 8 euro

Ostatnie 7 dni było też wyjątkowe ze względu na Zlot winiarskiej blogosfery (on-line). Będę jeszcze o tym wspominać (dłuższy tekst “się pisze”), a tymczasem chciałabym bardzo podziękować Wojtkowi Bońkowskiemu i całej ekipie Winicjatywy za organizację tego przedsięwzięcia!

A na koniec notka – jednego z  najciekawszych win z degustacji win portugalskich  (wyrazy uznania dla Sławka Sochaja za jej ciekawe poprowadzenie):

Anselmo Mendes Alvarinho Contacto 2019

(C) Wojciech Bońkowski

Alvarinho pochodzące z podregionu Monção i Melgaço. Krótka maceracja na skórkach i 3 miesiące dojrzewania na osadzie drożdżowym. 

Skoncentrowane aromaty. Kwiaty, a także lekka, krzemienna mineralność, przywodząca skojarzenia z rieslingiem. W ustach dobrze zaznaczona kwasowość, lekka grejpfrutowa goryczka, a także nuty kwiatów lipy i wosku.