Przez ostatnie dni przedstawiałam na facebooku i instagramie sezonowe inspiracje pairingów wina i sezonowych warzyw. Dziś wszystkie zbieram tutaj, mając nadzieję kontynuować sezonowe propozycje winno-kulinarne przez kolejne miesiące: 

Rose Supernova i arbuz

Ta zielona dynia, najczęściej zjadana tuż po powrocie do domu, zdaje się nie potrzebować wina. Jeśli jednak oprócz arbuza, macie w okolicy miętę lub bazylię, pomidory i fetę warto spróbować ciut innej wersji. Wymienione składniki wystarczy pokroić, wymieszać, można do nich dodać cebulkę lub czarne oliwki. Świeża, orzeźwiająca sałatka gotowa.

 

Jej lekkość i pomidorowa kwasowość doskonale komponowały się z soczystym rose – Rose Supernova od Schodl. Połączenie pinot noir i st.laurent dało wino pachnące truskawkami, maliną i brzoskwinią. W ustach – żywa kwasowość, porzeczkowo-malinowe, ale także borówkowe nuty. Wina Schodl sprowadzają do Polski Terroiryści. 

Sota els ametllers i cukinia/ogórek

Gdy byłam mała, w ogródku mojej babci rosły cukinie – nazywane “wielkimi ogórkami”.

Pozwalano im rosnąć, aż niemal dorównywały 3-letniej wówczas Gosi wielkością. Przez lata kojarzyły mi się tylko z daniami na ciepło. Stanowczo zbyt późno dowiedziałam się, że małe, świeże cukinie są doskonałym zastępstwem dla ogórka.

Najprościej – na kanapce z harissą (w tym wypadku – różaną), kozim twarogiem, cukinią lub ogórkiem i mnóstwem ziół (miętą i natką pietruszki). Pairing, który podpowiedziało mi wino – pomarańczowe z odmiany Malvasia de Sitges. 

Ta katalońska odmiana ze względu na kwasowość i aromatyczność, jest czasem nazywana “śródziemnomorskim rieslingiem”. Malvasia de Sitges – jak sama nazwa wskazuje, jest szczepem charakterystycznym dla Sitges -nadmorskiego, położonego ok. 40 km od Barcelony miasteczka. Jest bardzo uniwersalna – powstają z niej wszystkie typy wina – od musujących do słodkich. A skoro wszystkie – to także pomarańczowe.

Dziś prezentowane Sota els ametllers powstało w winnicach Toniego Carbó. Niskointerwencyjne wina z lokalnych, katalońskich odmian – to definicja win La Salada, dostępnych w El catador Wino spędziło na skórkach 10 dni, a następnie dojrzewało w glinianych tinajas (czyli hiszpańskim odpowiedniku amfor).

Pachnie różami, świeżymi i suszonymi morelami i ananasem, W ustach pikantne, z herbacianą taniną, nutami jaśminowymi, różanymi, suszonych moreli i ananasa. Połączenie z pikantną przyprawą sprawia, że wyraźniejsze stają się nuty owocowe i herbaciane. 

Soalheiro Terramatter i kurki

Jeśli jednak nie macie przekonania do pikantnej kuchni, warto opisaną wyżej “pomarańczkę” połączyć z gnudi (przepis na same kluseczki) z kurkami i pomidorami – taki pairing uwydatni kwasowość i ziołowe aromaty wina.

Z tak przygotowanym gnudi komponuje się też bardzo dobrze Alvarinho Soalheiro Terramatter. Część wina fermentuje w stalowych zbiornikach, druga część- przechodzi fermentację (alkoholową i malolaktyczną) w tradycyjnych dla Minho, beczkach z kasztanowca. Trzecia – fermentuje w betonowych jajach, których kształt sprzyja naturalnemu Bâtonnage. Wszystkie 3 są mieszane i butelkowane, bez filtracji. Jest to poważniejsza wersja Vinho verde. Piliśmy rocznik 2020 – zdecydowanie warto poczekać z nim jeszcze 3-5 lat. Importerem Soalheiro jest Atlantica.

Aromaty trawiaste, ziołowe, przeplatają się z nutą brzoskwini i moreli. Żywa, śliwkowa kwasowość i wyraźną budowa. 

To samo wino sprawiło się również bardzo dobrze z risotto z pomidorami i cukinią, podkręconym dodatkiem pistacji. Lekka kwasowość pomidorów dobrze pasowała do kwasowości wina, a słodycz risotta idealne zgrała się z jego strukturą.

Pinot noir ried hochreit i bakłażan

Kremowy bakłażan i grzyby. Do tego puree z białej fasoli, doprawione kiszoną cytryną. Do takiego połączenia potrzebowałam wina o dobrze zaznaczonej kwasowości, ale z niezbyt wyraźną taniną. Pinot noir – klasyk w połączeniach z grzybami, także tutaj zdał egzamin.

Wino pachnące ściółką leśną, pieprzem, cynamonem i skoncentrowaną, jesienną maliną W ustach dołączyły do nich nuty jeżynowe, wszystko dopełnione dobrze wkomponowaną, ale wyraźną kwasowością. To, i inne wina z burgenlandzkich winnic Markusa Iro są dostępne w Winoikieliszki.pl

Dla większości przepisów podstawą (lub inspiracją) była dla mnie książka Dominiki Wójciak- Sezonowe warzywo. Znajdziecie tam szczegółowe przepisy na opisane przeze mnie dania (i na wiele innych, których też warto spróbować!).