Ci, którzy uważnie śledzą winiarskie internety, na pewno pamiętają, że pod koniec kwietnia, podobnie jak wiele innych osób, związanych z winem, mieliśmy okazję degustować wina, nadesłane nam przez Austrian Wine.  Oprócz degustacji, miałam okazję porozmawiać z niektórymi producentami.

Dziś mam dla Was coś do posłuchania (po angielsku)  i do poczytania. W wywiadzie Christina Netzl opowiada o Carnuntum, o swoich winnicach i winach, a ja w części pisemnej, podzieliłam się z Wami wrażeniami degustacyjnymi.

Weissburgunder, Ried Altenberg, 2018

Ried Altenberg to miejsce idealne dla białych odmian. Wzgórze powstałe z morskich osadów 7 mln lat temu, z przewagą granitu w wyższych częściach i charakterystyczną dla Altenbergu obecnością wapienia. Weissburgunder pochodzi z winnicy otoczonej lasem, najchłodniejszej spośród winnic należących do Christiny.

Wino powstało z winogron z późnego zbioru, fermentowało w beczce i, jak tłumaczyła Christina – aby jak najlepiej oddać wyjątkowość miejsca z którego pochodzi 8 miesięcy dojrzewało na osadzie drożdżowym.

Pachnie rumiankiem i gruszką, ale też leciutko dymem. Te same nuty (gruszka i dym) są dobrze wyczuwalne w ustach, dopełnione lekką, melonową słodyczą, dobrze zaznaczoną kwasowością i delikatnymi słonymi nutami.

Zweigelt Rubin Carnuntum, 2018

Podstawowe wino z dominującej w winnicach Netzl odmiany, dojrzewało w małych, starych beczkach.  Christina mówiła, że dla Zweigelta z Carnuntum typowe są nuty ciemnych owoców, szczególnie wiśni. To wino pachnie jeżyną i wiśnią, w ustach sporo owocowej słodyczy, są też wiśnie, przeplatające się ze śliwkami, ale też trochę “zielonych”, “ołówkowych” nut.

Zweigelt Ried Haidacker 1ÖTW, 2017

Winnica Haidecker to najstarsza winnica Netzl (krzewy mają ponad 40 lat), w 2017 roku zaklasyfikowana jako Erste Lagen. Wino pachnie iglasym lasem, wyczuwalne są w nim też dymne nuty. W ustach  – koncentracja, wędzona śliwka, dzika malina, bardzo wyraźna kwasowość i sporo ziół (szczególnie – ziela angielskiego). 

St.Laurent, 2017

Wyczujecie w nim aromat płatków róży,  jagody i wiśni, a do tego…czerwonego grejpfruta, podobnie – w ustach – ciemne owoce, wysoka kwasowość, leciutkie nuty waniliowe.

Syrah, 2017

Winnica w której rosną krzewy syrah jest najbardziej eksponowaną, najcieplejszą spośród winnic należących do rodziny Netzl.

Wino pachnie czarnym bzem i jagodami, które pojawiają się też w ustach obok nut ziołowych, dymnych i cynamonu. Średnio intensywna tanina i dobrze zaznaczona kwasowość.

Cuvee Anna-Christina 2017

65 % Zweigelt, 25% Merlot i10% Cabernet Sauvignon, pochodzące z ciepłej, nocami chłodzonej zimnym wiatrem winnicy o piaszczystej glebie. 

Anna-Christina w nazwie nie pojawiło się przypadkiem – nazwa pochodzi od imion Christiny i jej siostry Anny i widnieje na etykiecie wina od jego pierwszego rocznika – 1999.

Fiołki, śliwka, jagoda, w ustach – ciut pieprzowych nut, przeplatających się z żurawiną, śliwką i leciutkim słonym smakiem. Dobrze zaznaczona kwasowość i tanina. 

Wina powstające pod opieką Christiny i Franza Netzl są dostępne w Polsce – sprowadza je Wino i kieliszki.