stellenrust-shiraz

Winni blogerzy zostali w tym roku hojnie obdarowani przez świętego Mikołaja i jego pomocników. Do nas także dotarł smaczny prezent mikołajkowy w postaci butelki Shiraza pochodzącego RPA. Co ciekawe butelki od producenta, którego  wino (Kleine Rust – Chenin i Sauvignon blanc) jako jedno z pierwszych gościło na stronach (a właściwie facebooku).

Stellenrust – bo o nim mowa, to winiarnia działająca od 1928 roku. Połowa winnic należących do właścicieli Stellenrust mieści się w “Złotym trójkącie” – obszarze skąd podobno pochodzi większość najlepszych win z RPA. Druga połowa winnic należących do Stellenrust leży w chłodniejszym klimacie, na wzgórzach Bottelary. Powstają tam wina białe, ale także niektóre czerwone.

Na stronach producenta znajdziemy informację o tym, że ciemnoskórzy, zatrudnieni na stałe pracownicy winiarni otrzymali większościowe udziały w części winnicy. W kraju, w którym wielu właścicieli winiarni traktuje swoich ciemnoskórych pracowników jak  niewolników (o czym niedawno przypomnieli skandynawscy reporterzy)  takie podejście to nieczęsta praktyka.

Przechodząc do głównego bohatera dzisiejszego wpisu. Wino powstało z owoców pochodzących z dwóch różnych części regionu Stellenbosch (wspomnianego wcześniej “Złotego trójkąta” oraz wzgórz Bottelary).

90% wina dojrzewało w beczkach z francuskiego, a pozostałe 10% po równo z amerykańskiego i slawońskiego dębu.

W nosie, jak na Shiraza przystało – lekko przydymione, pojawiają się porzeczki, wędzone śliwki i zapach czekolady. Wszystko idealnie wyważone i skoncentrowane.

W ustach – średnia koncentracja, kwasowość i tanina. Konsekwentnie jak w nosie – aromat czekolady, trochę porzeczek i śliwkowych powideł (ale bez dżemowatej słodyczy).

Dziękujemy Mikołajowi za pyszny prezent!


Inni uczestnicy Winnych wtorków otrzymali:

Winniczek – Wehlener Sonnenuhr Riesling Kabinett Mosel 2015

Czerwone czy białe? – Vecchio Florio Marsala Secco Superiore DOC 2010

Blurpp – Carpinus Deak Furmint 2015

Korek od wina – Lambrusco Folicello Secco

Przy winie – Winnica Jankowice Samma Valley Forest

Nasz świat win – Papantonis Meden Agan Agiorgiotiko 2014

Pisane winem – Barbera d’Alba Lavai, Ghiomo, 2014

Dolina Mozeli – Bobal, Carcel de Corpa

Winne przygody – białe Porto, Quinta Santa Eufemia

Italianizzato – Soave Classico, Zenato

Winacz – Chianti Classico, Castelli del Grevepesa Clemente VII 2012 

Zdegustowany – Marek Krojcig, Regent 2014